Podłoga zgarniakowa MAGISCRAP to bardzo wydajny system o niedużym przekroju służący do zbierania i odprowadzania ścierniwa z podłogi komory śrutowniczej.
Zalety:
- Pneumatyczne cylindry napędowe zapewniają bardzo cichą pracę systemu
- System nie wymaga skomplikowanego oprzyrządowania i trudnej wymiany części
- Posiada niewielką ilość powtarzalnych części zamiennych
- Bardzo niskie koszty eksploatacji, ze względu na brak skomplikowanych urządzeń i silników napędzających zgarniaki
- Posiada układ sprzęgieł przeciążeniowych zatrzymujących zgarniaki w momencie wystąpienia zbyt dużego obciążenia (np. gdy oczyszczany element wpadnie pod kratki podłogi).
- Wymaga płytkiego zagłębienia (156mm lub 176mm). Istnieje też możliwość ułożenia podłogi na istniejącej posadzce.
Opis działania:
1. Linie zgarniaków
Dzielą się na linie wzdłużne i linie poprzeczne. Każdy układ linii zgarniaków składa się z belek nośnych i przesuwnej ramy zgarniaków napędzanej siłownikiem pneumatycznym. Zgarniaki wykonują ruchy posuwisto-zwrotne pod kratami pomostowymi i przemieszczają skokowo ścierniwo w postaci „kopczyków” uchylnymi blaszanymi lamelkami. Zgarniaki wzdłużne zgarniają ścierniwo do linii poprzecznej, którą jest dalej zgarniane do czerpni.
Standardowo środkowa para belek nośnych wyposażona jest w szyny z płaskownika 15x60 mm. W ten sposób w obrębie komory jest stworzony tor o nośności 5 T. Tor wystaje 10 mm nad płaszczyznę kratek. Siłowniki są chronione przed działaniem ścierniwa blaszanymi osłonami a tłoczyska mieszkami.
2. Sterowanie i zasilanie
Wyposażone jest m.in. w zespół przygotowania powietrza, elektrozawory, przekaźniki czasowe, blokady i licznik godzin pracy. Jest regulowana prędkość przesuwania zgarniaków i częstotliwość ich pracy. Sterowanie zapewnia dwie opcje pracy podłogi:
- podłoga pracuje tylko podczas obróbki – załączanie z dźwigni przy dyszy,
- podłoga pracuje cały czas – załączanie z szafki.
Stosowanie opcji pierwszej wpływa dodatkowo (poza regulacją częstotliwości pracy zgarniaków) na obniżenie zużycia sprężonego powietrza i przedłużenie trwałości podłogi.
Zużycie sprężonego powietrza zawiera się w granicach od 5 do 22 dm3/suw.
Zapotrzebowanie sprężonego powietrza :0,4 m3/min
Moc zainstalowana 230V, 50Hz :0,1 kW.
3. Zagłębienie i nośność.
Podłoga MAGISCRAP występuje w dwóch opcjach nośności.
a) Podłoga lekka - zagłębienie 156mm, wysokość kratek 50mm, podłoga przeznaczona jest do ruchu osobowego. Transport wsadu powinien odbywać się na wózku technologicznym po torze zabudowanym w podłodze (punkt 1). Jeśli występuje konieczność oczyszczania cięższych wsadów, istnieje możliwość zabudowania w podłodze toru kolejowego.
b) Podłoga ciężka - zagłębienie 176mm, wysokość kratek 70mm, podłoga przeznaczona jest do ruchu pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Transport wsadu może odbywać się na wózku technologicznym po torze zabudowanym w podłodze (punkt 1), lub na lekkim wózku widłowym. Jeśli występuje konieczność oczyszczania cięższych wsadów, istnieje możliwość zabudowania w podłodze toru kolejowego.
Centrum Antykorozji RESIN jest wyłącznym producentem elementów nowoczesnego i wysoce cenionego systemu Polskie Komory Śrutownicze MAGIVAC